Hasič

Význam:

1. člen profesionálneho alebo dobrovoľného hasičského zboru, hasičskej jednotky
  2. osoba venujúca sa hasičskému športu
  3. mokrý hasič z hasičského slangu, hasič v službe, pohotovostný, zásahový hasič
  4. hasič - strojník hasič majúci na starosti strojové vybavenie a automobily hasičského zboru
  5. hasič - záchranár hasič so zameraním na záchrannú činnosť, zlaňovanie, ošetrovanie ranených
  6. hasič - veliteľ veliaci hasič pri zásahu alebo veliteľ hasičskej stanice

Synonymá:

1. požiarnik (staršie, už málo používané označenie)

Preklady

• anglicky: firefighter
  • nemecky: Feuerwehrman
  • česky: hasič
  • francúzsky: le pompier
  • španielsky: bombero
  • taliansky: pompiere
  • rusky: пожарник

Poslanie hasičov:

Od minulosti, kedy mali hasiči ako hlavnú úlohu hasenie požiarov a rozširovanie osvety obyvateľstvu, sa spektrum úloh hasičstva značne rozšírilo. v súčastnosti zasahujú príslušníci hasičských zborov a jednotiek, okrem požiarov, aj pri dopravných nehodách, hromadných haváriach, živelných pohromách, úniku nebezpečných a rádioaktívnych látok, množstve rôznych technických zásahov a rôznych záchranných prácach. Nezanedbateľná je aj osvetná činnosť ohľadom poučenia obyvateľstva a kontroly požiarneho zabezpečenia budov. Hasiči často spolupracujú s policajnými, záchranárskymi, zdravotníckymi a vojenskými zložkami pri riešení núdzovej situácie.