Tragický požiar roztavil aj kostolné zvony

Rok 1910 bol pre Hurbanovo tragický. 29. júna o piatej poobede vypukol požiar v senníku na bitúnku Lovinger.

Zo senníka sa požiar rozšíril na strechu susedného domu a odtiaľ kvôli silnému vetru ďalej do objektu družstevnej predajne.

V nej sa nachádzalo viacero sudov s petrolejom a náboje do poľovníckych zbraní. Sudy sa vznietili a náboje začali vybuchovať a vystreľovať. Hasiči sa nemohli do objektu dostať a požiar sa im nepodarilo lokalizovať.

Chytila sa strecha budovy vtedajšieho okresného súdu a z neho sa šíril ďalej. Zhorela židovská synagóga aj katolícky kostol.

Hasiči sa kvôli horúčave nevedeli priblížiť, dokonca aj kostolné zvony vo veži sa začali taviť. Kým dorazila hasičská jednotka z Komárna, veža ležala v ruinách na hlavnej ceste a zahatala im cestu. Obec po týchto tragických udalostiach preorganizovala hasičský zbor.

„Napriek tomu, že za 125 rokov došlo často k spoločenským alebo politickým zmenám, dobrovoľní hasiči v našom meste vždy existovali. Verím, že za pomoci mesta a vďaka nástupnej mladej generácii sa hasičstvo v našom meste zachová,“ uzavrel viceprimátor K. Lovász.

Historické fotografie